College Committees

1. Administrative Council/Management Committee is chaired by the President. Its members are the Vice President for Economic and Community Development; Vice President for Planning and Institutional Research; Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center; Vice President for Forrest County Operations; Vice President for Business and Administrative Services; Vice President for General Education and Technology Services; Director of Development Foundation and Alumni Association; Director of Public Relations; Chief Technology Officer; Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville); Director of Counseling, Advisement, and Placement Center; Director of Financial Aid; Director of Physical Plant; Assistant Vice President for Hancock Center; Director of the Office of Student Success, Director of Recruitment and Orientation; Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator; Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals; President of the Faculty Association (Poplarville Campus and Hancock Center); and President of the Faculty Association (Forrest County Center).

The purpose of the Administrative Council/Management Committee is to facilitate day to day operations through the exchange of information, to resolve operational issues, and to serve in an advisory role to the President.

Meeting Schedule: Every other month (February, April, June, August, October, December).

Administrative Council/Management Committee

  1. William Lewis, President, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  4. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  5. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  6. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  7. Tim Crowe, Faculty Association President (Forrest County Center) and Instructor of Philosophy
  8. Jason Francis, Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals
  9. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  10. Steve Howard, Chief Technology Officer
  11. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  12. Ernie Lovell, Director of Development Foundation and Alumni Association
  13. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  14. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  15. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  16. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  17. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  18. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  19. Amy Townsend, Director of the Office of Student Success
  20. Craig Tynes, Director of Physical Plant
  21. Justin Williamson, Faculty Association President (Poplarville Campus and Hancock Center) and Instructor of English

2. Planning and Effectiveness Committee is chaired by the Vice President for Planning and Institutional Research. Its members are the Director of Institutional Research, Assistant Vice President for Hancock Center, faculty representatives, and others as appointed by the President.

The purpose of the Planning and Effectiveness Committee is to provide assistance in facilitating a program of institutional effectiveness and outcomes assessment for the College.

Meeting Schedule: Once a semester or as called by the Chair.

Planning and Effectiveness Committee

  1. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Mike Bass, Assistant Director of Bands and Instructor of Music
  4. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  5. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  6. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  7. John Gibson, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Advanced Construction Technology
  8. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  9. Steve Howard, Chief Technology Officer
  10. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education and Recreation
  11. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  12. Evelyn Wallace, Chair of Department of Medical Laboratory Technology and Instructor of Medical Laboratory Technology
  13. Brenda Wells, Director of Institutional Research
  14. Barbara Whiddon, Lead Instructor of Practical Nursing
  15. Justin Williamson, Faculty Association President (Poplarville Campus and Hancock, Instructor of English

3. Policy and Procedure Committee is chaired by the Vice President for Forrest County Operations. Its members are the Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Business and Administrative Services, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville), Vice President for Planning and Institutional Research, the Student Government Association President, faculty representatives, staff members, and others as appointed by the President.

The purpose of the Policy and Procedure Committee is to provide planning that will enable the College to meet the needs of those served by the College. As part of this planning process, the Committee will recommend policies and related procedures for the governance of the College to the President, who will then submit them to the Administrative Council and the Board of Trustees.

Meeting Schedule: Twice each semester or as called by the Chair.

Policy and Procedure Committee

  1. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations, Chair
  2. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  3. Michaela Andrews, Student Government Association President 
  4. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  5. Susan Bedwell, Chair of Department of Practical Nursing (Forrest County Center) and Instructor of Practical Nursing
  6. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  7. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  8. Glenn Dale, Instructor of Chemistry and Coordinator of Chemistry
  9. James Elbers, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Electrical Technology
  10. Kimberly Ellis, eLearning Coordinator
  11. Steve Howard, Chief Technology Officer
  12. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  13. Jacki Runnels, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of Mathematics
  14. Angelia Ryals, Academic Counselor (Forrest County Center)
  15. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  16. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  17. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  18. Melinda Spiers, Instructor of Associate Degree Nursing
  19. Jim Walsh, Instructor of History
  20. Justin Williamson, Faculty Association President (Poplarville Campus and Hancock Center) and Instructor of English

4. Fiscal Management Committee is chaired by the Vice President for Business and Administrative Services. Its members are the President, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Forrest County Operations, Vice President for General Education and Technology Services, and Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville).

The purpose of the Fiscal Management Committee is to provide assistance in the Fiscal Management of the College and to submit budget requests for respective divisions.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Fiscal Management Committee

  1. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services, Chair
  2. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  3. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  4. William A. Lewis, President
  5. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  6. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services

5. Instructional Council is chaired by the Vice President for General Education and Technology Services. Its members are the Vice President for Forrest County Operations; Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville); Director of College Libraries; Director of Counseling, Advisement, and Placement Center; Director of Nursing Education; faculty representatives; and others as appointed by the President.

The purpose of the Instructional Council is to provide guidance for the instructional programs of the College and to evaluate and to approve changes in the curriculum.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Instructional Council

  1. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services, Chair
  2. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  3. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  4. Steve Black, Instructor of History and Director of the Honors Institute
  5. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  6. Lonnie Burchell, Instructor of Biology
  7. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  8. John Gibson, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Advanced Construction Technology
  9. Deana Holifield, Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English
  10. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  11. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  12. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication/Instructor of Music and Director of Brownstone Performing Arts Center
  13. Ryan Ruckel, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of History and English
  14. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  15. Tracy Smith, Director of College Libraries
  16. Christina Sumrall, Academic Counselor

6. Professional Development Committee is chaired by the Director of Institutional Research. Its members are the Vice President for Planning and Institutional Research, Assistant Vice President for Hancock Center, faculty representatives, staff members, and others as appointed by the President.

The purpose of the Professional Development Committee is to propose and plan activities for the development of the faculty and staff.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Professional Development Committee

  1. Brenda Wells, Director of Institutional Research, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Rance Bedwell, Senior Systems Analyst
  4. Tonyia Benton, Instructor of English
  5. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  6. Cindy Boutwell, Instructor of Associate Degree Nursing
  7. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  8. Tim Dedeaux, Assistant Director of Institutional Research/Student Success Center Coordinator
  9. Cheryl Frierson, Workforce Training Project Manager
  10. Brennan Grant, Grounds Supervisor
  11. Eileen Hall, Public Service Library Assistant
  12. Scott Kimball, Instructor of History and Geography and Coordinator of History, Geography, and Political Science
  13. Sharman Ladner, Secretary to the Vice President for Planning and Institutional Research
  14. Cheryl May, Secretary/Receptionist for President's Office
  15. Tiffany McCardle, Secretary to Director of Institutional Research
  16. Michele Mitchell, Director of eLearning
  17. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music and Director of the Brownstone Performing Arts Center
  18. Julie Ray, Grants Accountant
  19. Jacki Runnels, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of Mathematics
  20. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  21. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)

7. Student Services Committee is chaired by the Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center. Its members are the Assistant Vice President for Hancock Center, Director of Recruitment and Orientation, Assistant Dean for Student Life, Director of Financial Aid, faculty representative(s), and others as appointed by the President. Members also include the President, Vice President, and Secretary of the Student Government Association.

The purpose of the Student Services Committee is to provide assistance in planning and evaluating activities to enrich and improve student life.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Student Services Committee

  1. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Chair
  2. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  3. Michaele Andrews, Student Government Association President
  4. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  5. Jack Byrd, Head Women's Soccer Coach and Wellness Center Assistant
  6. Delana Harris, Instructor of Business Marketing/Management Technology
  7. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  8. Maghan James, Assistant Dean for Student Life
  9. Raygan Necaise, Student Government Association Vice President
  10. Jerrod Newson, Student Government Association Secretary
  11. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  12. Ryan Ruckel, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of History and English
  13. Tom Thoms, Instructor of Psychology
  14. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)

8. Workforce Education Committee is chaired by the Vice President for Economic and Community Development. It members are the WIN Office Technology Program Instructor, Director of Lowery Woodall Center, Workforce Training Project Manager, Director of Nursing Education, Dislocated Worker/ITA Coordinator, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville), GIS Training Manager (Hancock County), Director of Adult Education Services, and the Secretary to the Vice President for Economic and Community Development.

 The purpose of the Workforce Education Committee is to determine ways and means of improving workforce training. Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Workforce Education Committee

  1. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development, Chair
  2. Hope Baldwin, WIN Office Technology Instructor
  3. Lee Bell, Director of the Lowery Woodall Center and Workforce Training Project Manager
  4. Cheryl Frierson, Workforce Training Project Manager
  5. Rebekah Nelson Jackson, Dislocated Worker/ITA Coordinator
  6. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  7. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  8. Sheila Smith, Secretary to the Vice President for Economic and Community Development
  9. Troy Teadt, GIS Training Manager (Hancock County)
  10. Barry Upton, Director of Adult Education Services

9. Quality Enhancement Plan (QEP) Committee is chaired by the Director of QEP. Its members represent a broad range of instructional and professional staff and are appointed by the President.

The purpose of the QEP Committee is to provide advice, direction, and research regarding the College's Quality Enhancement Plan.

Meeting Schedule: As called by the Chair.

Quality Enhancement Plan (QEP) Committee

  1. Amy Townsend, Director of QEP, Chair
  2. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  3. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  4. Jason Bordelon, Systems Analyst II
  5. Shana Breerwood, Accountant, Development Foundation and Alumni Association
  6. Craig Carrigee, Instructor of Mathematics (Hancock Center)
  7. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  8. Tim Dedeaux, Assistant Director of Institutional Research/Student Success Center Coordinator
  9. Rudy Gatlin, Instructor of Psychology and Music (Forrest County Center)
  10. Shannon Gelinas, Student Representative (Hancock Center)
  11. Missy Graves, Administrative Assistant to Vice President for Forrest County Operations
  12. Delana Harris, Instructor of Business Marketing/Management Technology
  13. Deana Holifield, Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English
  14. Trevor Hunt, Instructor of Music
  15. Maghan James, Assistant Dean for Student Life
  16. Michele Mitchell, Director of eLearning
  17. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  18. Raygan Necaise, Student Representative (Poplarville Campus)
  19. Robin Nix, Instructor of Spanish and English
  20. Amanda Parker, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of Biology
  21. Tim Pulver, Chair of Department of Occupational Therapy Assistant Technology and Instructor of Occupational Therapy Assistant Technology (Forrest County Center)
  22. Aaryn Purvis, Instructor of Sociology (Forrest County Center)
  23. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  24. Ken Royston, Instructor of Biology
  25. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  26. Jeff Speed, Systems Administration Manager
  27. Christina Sumrall, Academic Counselor
  28. Greg Underwood, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of English
  29. Carol Williams, Instructor of Business Marketing/Management Technology/Public Relations/Marketing Coordinator
  30. Shamiraca Williams, Student Representative (Forrest County Center)
  31. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)

Ad Hoc Members

  1. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  2. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  3. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  4. Eric Reid, Webmaster

10. Substantive Review Committee is chaired by the Vice President for Planning and Institutional Research. Its members are the Assistant Vice President for Hancock Center, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics, Assistant Vice President for Forrest County Operations, and Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville).

The purpose of the Substantive Review Committee is to review any changes in the SACSCOC Substantive Change for Accredited Institutions policy, communicate this information to College personnel, and ensure that the College is in full compliance with this policy.

Meeting Schedule: As called by the Chair.

Substantive Review Committee

  1. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  4. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  5. Gwen Smith, Director of Caree and Technical Education Programs (Poplarville)

11. Institutional Review Board is chaired by the Vice President for Planning and Institutional Research. Its members are the Vice President for Economic and Community Development, Director of Development Foundation and Alumni Association, Grants Accountant, Director of Institutional Research, Assistant Vice President for Hancock Center, Assistant Vice President for Forrest County Operations, and a community representative.

The purpose of the Institutional Review Board is to review grant proposals in order to ensure that each one is in compliance with the federal policy regarding the protection of human subjects.

Meeting Schedule: As called by the Chair.

Institutional Review Board

  1. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research, Chair
  2. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  3. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  4. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  5. John Grant, Community Representative
  6. Ernie Lovell, Director of Development Foundation and Alumni Association
  7. Julie Ray, Grants Accountant
  8. Brenda Wells, Director of Institutional Research

12. Information Technology Committee is chaired by the Chief Technology Officer. Its members are appointed by the President.

The purpose of the Information Technology Committee is to provide assistance to the Chief Technology Officer in the area of technology advancement.

Meeting Schedule: Once a semester or as called by the Chair.

Information Technology Committee

  1. Steve Howard, Chief Technology Officer, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  4. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  5. Rance Bedwell, Senior Systems Analyst
  6. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  7. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  8. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  9. Alicia Kimball, Assistant Director of Information Technology
  10. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  11. Eric Reid, Webmaster
  12. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  13. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  14. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  15. Tracy Smith, Director of College Libraries
  16. Bobby Thrash, Instructor of Computer Science and Mathematics
  17. Brenda Wells, Director of Institutional Research

13. Instructional Support Services Committee is chaired by the Director of College Libraries. Its members are the Chief Technology Officer, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Business and Administrative Services, Vice President for General Education and Technology Services, Forrest County Center Librarian, Director of Institutional Research, faculty representatives, and others as appointed by the President.

The purpose of the Instructional Support Services Committee is to provide assistance to the Library and other areas of the College that provide support for the instructional area.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Instructional Support Services Committee

  1. Tracy Smith, Director of College Libraries, Chair
  2. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  3. Tonyia Benton, Instructor of English
  4. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  5. Kara Brown, Instructor of English
  6. Steve Howard, Chief Technology Officer
  7. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  8. Melinda Miller, Instructor of Biology
  9. Amy Smith, Instructor of Office Systems Technology (Forrest County Center)
  10. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  11. Jim Walsh, Instructor of History
  12. Sarah Welch, Librarian - Forrest County Center
  13. Brenda Wells, Director of Institutional Research
  14. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)

14. Distance Learning Committee is chaired by the eLearning Coordinator. Its members are appointed by the President.

The purpose of the Distance Learning Committee is to provide assistance to the Director of eLearning in the formulation and review of goals, policies, and procedures related to the various aspects of distance education.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Distance Learning Committee

  1. Kimberly Ellis, eLearning Coordinator, Chair
  2. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  3. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  4. Patricia Cone, Instructor of Speech
  5. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  6. James Hudson, Instructor of Speech (Hancock Center)
  7. Trevor Hunt, Instructor of Music and Lead Online Instructor
  8. Maranda Johnson, eLearning Assistant
  9. Robert Maynard, Instructor of Biology
  10. Julie Pierce, Instructor of Developmental English (Forrest County Center)
  11. Aaryn Purvis, Instructor of Sociology
  12. Amy Smith, Instructor of Office Systems Technology (Forrest County Center)
  13. Maggie Smith, Instructor/Coordinator Learning Lab

15. Instructional Technology Committee is chaired by the Director of eLearning.  Its members are appointed by the President.

The purpose of the Instructional Technology Committee is to provide guidance and assistance to the Vice President for General Education and Technology Services in regard to the selection and implementation of instructional technology tools and the application of those tools.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Instructional Technology Committee

  1. Michele Mitchell, Director of eLearning, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Laura Berry, Instructor of Speech
  4. Jason Bordelon, Systems Analyst II
  5. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  6. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  7. Candice Entrekin, Instructor of Associate Degree Nursing
  8. Deana Holifield, Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English
  9. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  10. Judy Roane, Administrator for MathLabsPlus and Instructor of Mathematics

16. Catalog Committee is chaired by the Vice President for General Education and Technology Services. Its members are the Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center; Director of Financial Aid; Vice President for Forrest County Operations; Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville); Vice President for Planning and Institutional Research; Vice President for Business and Administrative Services; Director of Counseling, Advisement, and Placement Center; and others as appointed by the President.

The purpose of the Catalog Committee is to provide assistance for reviewing, revising, and evaluating the College catalog.

Meeting Schedule: Meetings scheduled as needed.

Catalog Committee

  1. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services, Chair
  2. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  3. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  4. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  5. Sonya Hunt, Secretary to the Vice President for General Education and Technology Services
  6. Randy Johnson, Instructor of Criminal Justice
  7. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  8. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  9. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  10. Cynthia Schafer, Media Specialist
  11. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  12. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  13. Kelly Tucker, Instructor of Mathematics
  14. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)

17. Financial Aid and Scholarship Committee is chaired by the Director of Financial Aid. Its members are the Director Development Foundation and Alumni Association, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Business and Administrative Services, a counselor, and others as appointed by the President.

The purpose of the Financial Aid and Scholarship Committee is to provide assistance to the Director of Financial Aid in reviewing the financial aid scholarship program, selecting recipients for various College scholarships, and promoting an awareness among students of the financial assistance that is available.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Financial Aid and Scholarship Committee

  1. Valerie Horne, Director of Financial Aid, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  4. Patricia Cone, Instructor of Speech
  5. Barbara Gandy, Academic Advisor and Instructor of Speech (Forrest County Center)
  6. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services
  7. Ernie Lovell, Director of Development Foundation and Alumni Association
  8. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  9. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  10. Jan Stevens, Instructor of Medical Office Systems Technology
  11. Joe Wesley, Counselor of Forrest County Center Career and Technical Education Programs
  12. Lisa Williams, Instructor of Psychology

18. Recruitment Committee is chaired by the Director of Recruitment and Orientation. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Recruitment Committee is to provide assistance to the Director of Recruitment and Orientation in recruiting students for the College.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Recruitment Committee

  1. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  4. Mike Bass, Assistant Director of Bands and Instructor of Music
  5. Steve Black, Instructor of History and Director of the Honors Institute
  6. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  7. Terri Clark, GED Success Counselor
  8. Chelsie Dobbins, Recruiter
  9. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  10. Kaycee Hairston, Career and Technical Student Services Coordinator
  11. Delana Harris, Instructor of Business Marketing/Management Technology
  12. Rebekah Jackson, Dislocated Worker/ITA Coordinator
  13. Scott Kimball, Instructor of History and Geography and Coordinator of History, Geography, and Political Science
  14. Michele Mitchell, Director of eLearning
  15. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  16. Terri Ruckel, Instructor of English (Forrest County Center)
  17. Angelia Ryals, Academic Counselor (Forrest County Center)
  18. Amy Smith, Instructor of Office Systems Technology (Forrest County Center)
  19. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)
  20. Christina Sumrall, Academic Counselor
  21. Gloria Wasmund, Veteran's Administration Certifying Official
  22. Joe Wesley, Counselor of Forrest County Center Career and Technical Education Programs
  23. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)
  24. River Navigator Student Recruitment Team

19. Retention of Students Committee is chaired by the Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Retention of Students Committee is to provide assistance in the retention of students.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Retention of Students Committee

  1. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  4. Chelsie Dobbins, Recruiter
  5. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  6. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  7. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  8. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  9. Angelia Ryals, Academic Counselor (Forrest County Center)
  10. Amy Townsend, Director of the Office of Student Success

20. Disability Services Advisory Committee is chaired by the Director of Student Support Services. Its members are faculty, staff, and a student representative appointed by the President.

The purpose of the Disability Services Advisory Committee is to provide: 1) guidance and support related to professional judgment decisions of designated ADA/504 coordinators; 2) guidance and support for all policies and procedures related to disability accommodations provided to PRCC students including documentation standards, grievance procedures, the accommodation process, and the location of accessible facilities and services. The goal is the implementation of policies and procedures by the administration that accurately reflect PRCC's philosophical approach to providing disability services and to ensure that disability related accommodations are provided to students@ in compliance with federal statutes (Americans with Disabilities Act/ADA and Section 504 of the Rehabilitation Act of 1973).

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Disability Services Advisory Committee

  1. Robert Escudero, Director of Student Support Services, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Steve Black, Instructor of History and Director of the Honors Institute
  4. Terri Clark, GED Success Counselor
  5. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  6. Barbara Gandy, Academic Advisor and Instructor of Speech (Forrest County Center)
  7. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  8. Maghan James, Assistant Dean for Student Life
  9. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  10. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  11. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  12. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  13. Craig Tynes, Director of Physical Plant
  14. Student Representative

21. Athletic Advisory Council is chaired by a person appointed by the President. Its members are the Assistant Vice President for Hancock Center, faculty members, staff members, the Student Athlete Advsiory Committee President, and others as appointed by the President.

The purpose of the Athletic Advisory Council is to provide assistance in an advisory capacity to the intercollegiate athletic program as it relates to the overall philosophy and objectives of the College and to increase the College personnel's awareness of the athletic program's objectives and written policies.

Meeting Schedule: Meetings scheduled as needed.

Athletic Advisory Council

  1. Jason Francis, Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Terri Clark, GED Success Counselor
  4. Regina Davenport, Instructor of Business and Real Estate Law
  5. Marcus Jordan, Technical Specialist
  6. Brad Ladner, Instructor of Construction Equipment Operation
  7. Eric Leatherwood, Instructor of English
  8. Stephanie Lee, Instructor of Biology
  9. Robin Nix, Instructor of Spanish and English
  10. Bobby Thrash, Instructor of Computer Science and Mathematics
  11. Student Athlete Advisory Committee President

22. Wellness Center Committee is chaired by the Department Chair of Health, Physical Education, and Recreation. Its members are appointed by the President.

The purpose of the Wellness Center Committee is to plan, coordinate, implement, and evaluate the components needed in the Wellness Center.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Wellness Center Committee

  1. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  4. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  5. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  6. Barbara Gandy, Academic Advisor and Instructor of Speech (Forrest County Center)
  7. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  8. Paul Martin, Head Men's Soccer Coach and Fitness/Wellness Specialist
  9. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  10. Amanda Parker, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of Biology
  11. Julie Pierce, Instructor of Developmental English (Forrest County Center)
  12. Doug Rowell, Director of Public Safety/Chief of Police
  13. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  14. Donna Warden, Secretary/Receptionist HPR
  15. Leigh White, Softball Coach and Instructor of Health, Physical Education, and Recreation

23. Physical Plant/Maintenance Committee is chaired by the Vice President for Business and Administrative Services. Its members are the Vice President for Economic and Community Development, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Forrest County Operations and Director of Physical Plant.

The purpose of the Physical Plant/Maintenance Committee is to provide assistance for the upkeep of physical facilities and equipment.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Physical Plant/Maintenance Committee

  1. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services, Chair
  2. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  3. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  4. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  5. Craig Tynes, Director of Physical Plant

24. Environmental Health and Safety Committee is chaired by the Vice President for Business and Administrative Services. Its members are the Director of Physical Plant, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Forrest County Operations and School Nurse.

The purpose of the Environmental Health and Safety Committee is to ensure that adequate programs are provided for the protection of the health and safety of students, faculty, and staff and for compliance with appropriate codes and regulations.

Meeting Schedule: Meetings scheduled as needed.

Environmental Health and Safety Committee

  1. Roger Knight, Vice President for Business and Administrative Services, Chair
  2. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  3. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  4. Susie Hall, School Nurse
  5. Craig Tynes, Director of Physical Plant

25. Graduation Committee is chaired by a faculty or staff member. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Graduation Committee is to plan, coordinate, implement, and evaluate graduation ceremonies for the College.

Meeting Schedule: Once a year or as called by the Chair.

Graduation Committee

  1. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator, Chair
  2. Amanda Parker, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of Biology, Co-Chair
  3. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  4. Annabelle Alsobrooks, Instructor of Business Office Technology
  5. Angie Barber, Instructor of Reading and Learning and Life Skills
  6. Lourie Barnett, Instructor of Electronics Technology
  7. Brad Barrett, Instructor of Automotive Mechanics Technology
  8. Tonyia Benton, Instructor of English
  9. Steve Black, Instructor of History and Director of the Honors Institute
  10. Stacie Blaylock, Physical Plant Secretary
  11. Janet Braswell, Public Relations Assistant
  12. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  13. Sabrina Brown, Instructor of Psychology
  14. Sherry Brown, Secretary to Recruitment and Orientation
  15. Lonnie Burchell, Instructor of Biology
  16. Craig Carrigee, Instructor of Mathematics (Hancock Center)
  17. Stephanie Clark, Admission and Records Specialist
  18. Terri Clark, GED Success Counselor
  19. Glenn Dale, Instructor of Chemistry and Coordinator of Chemistry
  20. Regina Davenport, Instructor of Business and Real Estate Law
  21. Mitch Deaver, Assistant Director to the Director of Public Relations and Dixie Drawl Advisor
  22. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  23. James Elbers, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Electrical Technology
  24. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  25. Cheryl Frierson, Workforce Training Project Manager
  26. Eddy Gammel, Chair of Department of Industrial Technology and Instructor of Drafting and Design Technology
  27. Barbara Gandy, Academic Advisor and Instructor of Speech (Forrest County Center)
  28. John Gibson, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Advanced Construction Technology
  29. Susie Hall, School Nurse
  30. Kyle Hill, Director of Bands and Instructor of Music
  31. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  32. Randy Johnson, Instructor of Criminal Justice
  33. Sharman Ladner, Secretary to Vice President for Planning and Institutional Research
  34. Eric Leatherwood, Instructor of English
  35. Dwight Lee, Instructor of Instrumentation Technology
  36. Paul Martin, Head Men's Soccer Coach and Fitness/Wellness Specialist
  37. Cheryl May, Secretary/Receptionist for President's Office
  38. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  39. Robin Nix, Instructor of Spanish and English
  40. Michelle Owens, Data Management Coordinator
  41. Ellie Ratliff, Instructor of Instrumentation Technology
  42. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music and Director of Brownstone Performing Arts Center
  43. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  44. Judy Roane, Administrator for MathLabsPlus and Instructor of Mathematics
  45. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  46. Doug Rowell, Director of Public Safety/Chief of Police
  47. Kaylea Saucier, Admission and Records Specialist
  48. Jennifer Rester Savoie, Instructor of Business and Economics
  49. Robby Shaw, Instructor of Machine Shop Technology
  50. Jan Stevens, Instructor of Medical Office Systems Technology
  51. Tom Thoms, Instructor of Psychology
  52. Craig Tynes, Director of Physical Plant
  53. Greg Underwood, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of English
  54. Jesse Walker, Instructor of Drafting and Design Technology
  55. Jim Walsh, Instructor of History
  56. Donna Warden, Secretary/Receptionist HPR
  57. Joe Wesley, Counselor of Forrest County Center Career and Technical Education Programs
  58. Michelle Wilson, Special Populations Coordinator (Forrest County Center)

26. Student Activities Committee is chaired by the Assistant Dean for Student Life. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Student Activities Committee is to plan, coordinate, implement, and evaluate student activities and intramural activities.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Student Activities Committee

  1. Maghan James, Assistant Dean for Student Life, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Christie Brady, Instructor of Psychology (Forrest County Center)
  4. Adam Breerwood, Vice President Poplarville Campus and Hancock Center
  5. Jack Byrd, Head Women's Soccer Coach and Wellness Center Assistant
  6. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  7. Jason Francis, Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals
  8. Ronn Hague, Digital Media Coordinator/Museum Director
  9. Alicia Kimball, Assistant Director of Information Technology
  10. Scott Kimball, Instructor of History and Geography and Coordinator of History, Geography, and Political Science
  11. Paul Martin, Head Men's Soccer Coach and Fitness/Wellness Specialist
  12. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center
  13. Frances Rawls, Bookstore Manager
  14. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  15. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  16. Jan Stevens, Instructor of Medical Office Systems Technology
  17. Student Government Association Representative

27. Dramatics Committee is chaired by a faculty member appointed by the President. Its members are faculty members appointed by the Chair.

The purpose of the Dramatics Committee is to plan, coordinate, implement, and evaluate the dramatic and fine arts events scheduled by the College.

Meeting Schedule: Once each semester or as called by the Chair.

Dramatics Committee

  1. Chris Flynn, Instructor of Speech and Theater, Chair
  2. Laura Berry, Instructor of Speech
  3. Kyle Hill, Director of Bands and Instructor of Music
  4. Eric Leatherwood, Instructor of English
  5. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music and Director of Brownstone Performing Arts Center
  6. LaDona Tyson, Instructor of Music, Director of Choral Groups and Assistant Director of Brownstone Performing Arts Center

28. Homecoming Committee is chaired by the Director of Development Foundation and Alumni Association. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Homecoming Committee is to plan, coordinate, implement, and evaluate Homecoming activities.

Meeting Schedule: Once a year or as called by the Chair.

Homecoming Committee

  1. Ernie Lovell, Director of Development Foundation and Alumni Association, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Michaele Andrews, Student Government Association President
  4. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  5. Steve Black, Instructor of History and Director of the Honors Institute
  6. Marie Bowden, Custodian Supervisor
  7. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  8. Shana Breerwood, Accountant, Development Foundation and Alumni Association
  9. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  10. Vic Cerniglia, Instructor of Electronics Technology
  11. Mitch Deaver, Assistant Director to the Director of Public Relations and Dixie Drawl Advisor
  12. Jason Francis, Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals
  13. Ronn Hague, Digital Media Coordinator/Museum Director
  14. Susie Hall, School Nurse
  15. Candace Harper, Coordinator of Alumni Services and Foundation Administrative Assistant
  16. Delana Harris, Instructor of Marketing/Management Technology
  17. Donna Herndon, Secretary to Athletic Department
  18. Kyle Hill, Director of Bands and Instructor of Music
  19. Josh Hoffpauir, Head Baseball Coach and Instructor of Health, Physical Education, and Recreation
  20. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  21. Steve Howard, Chief Technology Officer
  22. Maghan James, Assistant Dean for Student Life
  23. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  24. William Jones, Head Football Coach
  25. Alicia Kimball, Assistant Director of Information Technology
  26. Scott Kimball, Instructor of History and Geography and Coordinator of History, Geography, and Political Science
  27. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  28. Johanna Peterson, Head Resident, Marion Hall
  29. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music and Director of Brownstone Performing Arts Center
  30. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  31. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  32. Doug Rowell, Director of Public Safety/Chief of Police
  33. Kenny Russell, Compositor and Printer
  34. Cynthia Schafer, Media Specialist
  35. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  36. Judy Shaw, Chair of Department of Family and Consumer Sciences and Instructor of Early Childhood Education Technology
  37. Daniel Smith, Instructor of Truck Driving/CDL Testing
  38. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services
  39. Camille Soulier, Instructor of Health, Physical Education, and Recreation (Forrest County Center)
  40. Craig Tynes, Director of Physical Plant
  41. LaDona Tyson, Instructor of Music, Director of Choral Groups and Assistant Director of Brownstone Performing Arts Center
  42. Brenda Wells, Director of Institutional Research
  43. Leigh White, Softball Coach and Instructor of Health, Physical Education, and Recreation
  44. Carol Williams, Instructor of Business Marketing/Management Technology/Public Relations/Marketing Coordinator
  45. Leah Woodward, Valley Services
  46. Phi Theta Kappa President

29. Calendar Committee is chaired by the Vice President for General Education and Technology Services. Its members are the Vice President for Planning and Institutional Research, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Vice President for Forrest County Operations, Assistant Vice President for Hancock Center, Director of Development Foundation and Alumni Association, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville), faculty representatives, and staff representatives.

The purpose of the Calendar Committee is to prepare and recommend the official College Calendar.

Meeting Schedule: Once every other year or as called by the Chair.

Calendar Committee

  1. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  4. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  5. Jason Francis, Interim Athletic Director/Coordinator of Intramurals
  6. Missy Graves, Administrative Assistant to Vice President for Forrest County Operations
  7. Kyle Hill, Director of Bands and Instructor of Music
  8. Sonya Hunt, Secretary/Schedule and Graduation Clerk to Vice President for General Education and Technology Services
  9. Ernie Lovell, Director of Development Foundation and Alumni Association
  10. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  11. Michelle Owens, Data Management Coordinator
  12. Doug Rowell, Director of Public Safety/Chief of Police
  13. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research
  14. Gwen Smith, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville)

30. Counseling, Advisement, and Placement Committee is chaired by the Director of Counseling, Advisement, and Placement Center. Its members are the Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology; Academic Counselor; Assistant Vice President for Hancock Center; Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics; Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center; Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Electrical Technology; Chair of Department of Industrial Technology and Instructor of Drafting and Design Technology; Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Advanced Construction Technology; Chair of Department of Construction and Transportation and Instructor of Utility Lineman Technology; Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English; Director of Nursing Education; Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music; Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation; Chair of Department of Family and Consumer Sciences and Instructor of Early Childhood Education Technology; Director of College Libraries; and Counselor of Forrest County Center Career and Technical Education Programs.

Meeting Schedule: Once each semester or as scheduled by chair.

Counseling, Advisement, and Placement Committee

  1. Ann Moore, Director of Counseling, Advisement, and Placement Center; Chair
  2. Susan Anderson, Chair of Department of Business and Commerce Technology and Instructor of Computer Programming Technology
  3. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  4. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  5. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  6. James Elbers, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Electrical Technology
  7. Eddy Gammel, Chair of Department of Industrial Technology and Instructor of Drafting and Design Technology
  8. John Gibson, Co-Chair of Department of Occupational Training Technology (Poplarville Campus) and Instructor of Advanced Construction Technology
  9. Randy Henry, Chair of Department of Construction and Transportation and Instructor of Utility Lineman Technology
  10. Deana Holifield, Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English
  11. Arlene Jones, Director of Nursing Education
  12. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music
  13. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  14. Judy Shaw, Chair of Department of Family and Consumer Sciences and Instructor of Early Childhood Education Technology
  15. Tracy Smith, Director of College Libraries
  16. Christina Sumrall, Academic Counselor
  17. Joe Wesley, Counselor of Forrest County Center Career and Technical Education Programs

31. General Education Committee is chaired by a faculty member appointed by the President. Its members are appointed by the President.

The purpose of the General Education Committee is to lead the faculty in determining general education competencies expected of all degree-seeking students, to oversee annual assessments of student achievement of these competencies, to participate in preparing periodic program reviews of general education, and to see to the implementation of recommendations for improvement that result from annual assessments and periodic program reviews.

Meeting Schedule: As called by the Chair.

General Education Committee

  1. Jason Ramshur, Instructor of Political Science/History, Chair
  2. Laura Berry, Instructor of Speech
  3. Charles Cavalier, Instructor of Computer Science
  4. Jamie Dickson, Assistant Director of Wellness Center and Instructor of HPR
  5. Doug Donohue, Instructor of Mathematics (Forrest County Center)
  6. Mari Kenney, Instructor of English (Hancock Center)
  7. Melinda Miller, Instructor of Biology
  8. Ryan Ruckel, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of History and English 
  9. Marjory Thrash, Instructor of English

32. Developmental Education Committee is chaired by a faculty member appointed by the President. Its members are appointed by the President.

The purpose of the Developmental Education Committee is to coordinate scheduling classes, to oversee annual assessments of achievement of student learning outcomes, to participate in preparing periodic program reviews, and to see to the implementation of recommendations for improvement resulting from annual assessments and periodic program reviews of the Developmental Education Program of the College.

Meeting Schedule: As called by the Chair.

Developmental Education Committee

  1. Martha Lou Smith, Vice President for General Education and Technology Services, Chair
  2. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  3. Jenny Brown, Instructor of Mathematics (Forrest County Center)
  4. Dean Holifield, Chair of Department of Humanities and Social Sciences and Instructor of English
  5. Sylvia Martinez, Instructor of Mathematics (Hancock Center)
  6. Julie Pierce, Instructor of Developmental English (Forrest County Center)
  7. Greg Underwood, Department Chair (Forrest County Center), Instructor of English

33. Admissions Committee is chaired by the Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator. Its members are faculty and staff appointed by the President.

The purpose of the Admissions Committee is to evaluate and review admission applications that have been submitted by prospective students who have special circumstances which must be considered and approved prior to admission. The Admissions Committee will determine if the applicant's attendance at Pearl River Community College will be mutually beneficial to the applicant and the institution.

Meeting Schedule: A minimum of twice a year or as called by the Chair.

Admissions Committee

  1. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  4. Cecil Burt, Vice President for Forrest County Operations
  5. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  6. Michele Mitchell, Director of eLearning
  7. Doug Rowell, Director of Public Safety/Chief of Police
  8. Gwen Smith, Director of Career and Techical Education Programs (Poplarville)
  9. Amy Townsend, Director of the Office of Student Success
  10. Justin Williamson, Faculty Association President (Poplarville Campus and Hancock Center) and Instructor of English

34. River Rewards Committee is chaired by the Vice President for Planning and Institutional Research. Its members are the Vice President for Economic and Community Development, Assistant Vice President for Forrest County Operations, Assistant Vice President for Hancock Center, Director of Public Relations, Director of Development Foundation/Alumni Association, Assistant Dean for Student Life, and faculty representatives.

The purpose of the River Rewards Committee is to recognize and reward faculty and staff for being involved in college activities and events which support Pearl River Community College students.

Meeting Schedule: Once a semester or as called by the Chair.

River Rewards Committee

  1. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research, Chair
  2. Chuck Abadie, Director of Public Relations
  3. Scott Alsobrooks, Vice President for Economic and Community Development
  4. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  5. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  6. Candace Harper, Coordinator of Alumni Services and Foundation Administrative Assistant and Cheerleader Sponsor
  7. Delana Harris, Instructor of Business Marketing/Management Technology
  8. Steve Howard, Chief Technology Officer
  9. Maghan James, Assistant Dean for Student Life
  10. Ernie Lovell, Director of Development Foundation/Alumni Association
  11. Archie Rawls, Chair of Department of Fine Arts and Communication and Instructor of Music and Director of Brownstone Performing Arts Center
  12. Tara Rouse, Chair of Department of Health, Physical Education, and Recreation
  13. Carol Williams, Instructor of Business Marketing/Management Techology/Public Relations/Marketing Coordinator

35. Default Prevention and Retention Committee is chaired by the Vice President for Planning and Institutional Research. Its members are the Director of Financial Aid, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center, Assistant Vice President for Forrest County Operations, Assistant Vice President for Hancock Center, Director of Career and Technical Education Programs (Poplarville), Director of Recruitment and Orientation, Director of Development Foundation/Alumni Association, Accounts Payable/Receivable Specialist, Student Support Services Educational Counselor, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator, faculty representatives and student representatitves.

The purpose of the Default Prevention and Retention Committee is to conduct data analysis to determine the reasons for default at Pearl River Community College, formulate a set of intervention strategies, anduse current resources to create effective, customized default prevention programs.

Meeting Schedule: Once a semester or as called by the Chair.

Default Prevention and Retention Committee

  1. Jennifer Seal, Vice President for Planning and Institutional Research, Chair
  2. Raymunda Barnes, Assistant Vice President for Hancock Center
  3. Karen Bond, Director of Institutional Effectiveness and Chair of Department of Science, Mathematics, and Business/Instructor of Mathematics
  4. Adam Breerwood, Vice President for Poplarville Campus and Hancock Center
  5. Jana Causey, Assistant Vice President for Forrest County Operations
  6. Laura Chisolm, Accounts Payable/Receivable Specialist
  7. Georgia Field, Student Support Services Educational Counselor
  8. Valerie Horne, Director of Financial Aid
  9. Steve Howard, Chief Technology Officer
  10. Ernie Lovell, Director of Development Foundation/Alumni Association
  11. Tonia Moody, Director of Admissions and Records and ADA/Civil Rights Coordinator
  12. Raygan Necaise, Student Government Association Vice President
  13. Casey Rawls, Director of Recruitment and Orientation
  14. Terri Ruckel, Instructor of English (Forrest County Center)
  15. Gwen Smith, Director of Career and Techical Education Programs (Poplarville)